• Aktualności

          • Gminny Konkurs Przyrodniczy „Ziemia – wspólne dobro”.

            Coraz więcej   ludzi na całym świecie próbuje ratować Ziemię – planetę, coraz bardziej zagrożoną nadmierną ekspansją ludzkiej cywilizacji. Przyjaciele Ziemi – robią coś, aby Ziemia stała się zdrowsza, bezpieczniejsza i piękniejsza.

            W ramach edukacji ekologicznej uczniowie biorą udział w corocznej akcji „Sprzątanie świata”, zbierają zakrętki  (w celu ich wtórnego wykorzystania, a jednocześnie dochód z tej zbiórki przeznaczony jest na pomoc  chorym dzieciom), zbierają baterie i uczą się segregować śmieci.

            08 maja 2024 r. w ramach obchodów Dnia Ziemi  w SP w Nowym Wiśniczu został zorganizowany  przeprowadzony przez p. Beatę Wojtoń i p. Karinę Grandys - Gminny Konkurs Przyrodniczy „Ziemia – wspólne dobro”. Przedstawiciele szkół z terenu Gminy Nowy Wiśnicz biorąc udział w wydarzeniu, podkreślili związek między Ziemią i jej mieszkańcami. Swoją obecnością zaznaczyli, iż wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za kondycję naszej planety. Konkurs  miał formę dwuetapową. Pierwszy  etap odbył się w kwietniu, w szkołach macierzystych.  W naszej szkole, do pierwszego etapu konkursu przystąpiło  16 -  u  chętnych uczniów spośród wszystkich klas czwartych, bowiem konkurs skierowany był do uczniów tej kategorii wiekowej. Głównym celem konkursu było m.in.: poszerzenie wiedzy   z zakresu wiadomości związanych z ekologią , uwrażliwienie uczniów na ochronę przyrody, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za środowisko.

            Do finałowego etapu przystąpiło 5 z 6 szkół gminnych, zaproszonych do udziału w konkursie. Każdą szkołę  reprezentowało 2  uczniów. Poszczególne drużyny  losowały  5 pytań  w kolejnych trzech rundach o stopniowanej skali trudności. Na odpowiedź każdy z quizowiczów miał określony czas.  Zestawy pytań konkursowych dotyczyły przyrody i jej ochrony.  Łącznie było 75 pytań tematycznych. Najwięcej emocji wzbudziła runda czwarta z zadaniem  dotyczącym  segregacji odpadów zgodnie z wytycznymi obecnej firmy obsługującej gospodarkę odpadów komunalnych na terenie gminy Nowy Wiśnicz.  W pracach komisji konkursowej uczestniczyli nauczyciele z poszczególnych szkół. Do prac w komisji konkursowej  zaproszone zostały: p. dyr. Ewa Zygmnt,  p. Marzena Cyrankiewicz, p. Agnieszka Nowak, p. Dorota Stachoń  oraz przedstawicielka społeczności uczniowskiej/ przewodnicząca samorządu uczniowskiego Wiktoria Rydz. Honorowym członkiem jury była dyrektor szkoły pani  Małgorzata Korta.

            Poziom wiedzy uczniów był wysoki. Najwięcej trafnych odpowiedzi udzielili i odpowiednio zajęli miejsca na podium:                

            miejsce I - Anna Michałek i Marcin Fortuna

             Szkoła Podstawowa im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu

            miejsce II - Olivier Małyszko Mikołaj Kolarz

            Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Kobylu

            miejsce III - Emilia  Olipra, Aleksandra Krzysztofiak

             Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Starym Wiśniczu

            wyróżnienie - Maja Domas, Nikola Sysło

            Publiczna Szkoła Podstawowa  w Chronowie

            miejsce  V -  Filip Bakalarz, Marcel Rajca

            Szkoła Podstawowa. im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Muchówce

             

            Każdy z uczestników konkursu, otrzymał nagrodę. Na zwycięzców i biorących udział czekały dyplomy i nagrody rzeczowe: karmniki dla ptaków, zestawy ogrodnika, domki dla pszczół i motyli, oraz książki przyrodnicze, opowieści oraz malowanki z ciekawostkami o treści  ekologicznej.

            Fundatorami nagród w konkursie była SP w Nowym Wiśniczu oraz organizatorki z ramienia Szkoły Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego  w Nowym Wiśniczu.

            Zwycięzcom, wszystkim uczestnikom należą się GRATULACJE !!! 

            Życzymy dalszych sukcesów oraz zachęcamy do ciągłego rozwijania zainteresowań przyrodniczych. Wszystkie drużyny z poszczególnych szkół , śmiało  możemy nazwać przyjaciółmi przyrody.

             

            Beata Wojtoń, Karina Grandys

          • „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.”

            „Historia to świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości." -pisał Cyceron. Mając świadomość znaczenia przeszłości w budowaniu przyszłości, uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu wzięli udział w ważnych wydarzeniach  będących  wyrazem nie tylko propagowania treści patriotycznych, ale przede wszystkim potwierdzeniem słów Barbary Szackiej „Wiemy, kim jesteśmy, tylko dlatego że wiemy, co robiliśmy wczoraj i przedwczoraj”.

            28.kwietnia młodzież naszej szkoły uczestniczyła w  uroczystości zakończenia IX Rajdu Konnego Szlakiem Ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz, która odbyła się na terenie „Koryznówki –Muzeum Pamiątek po Janie Matejce”.
            Natomiast 03.maja uczniowie SP w Nowym Wiśniczu uczestniczyli w Mszy świętej w intencji Ojczyzny,  odprawionej w kaplicy zamkowej z okazji   233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Ponadto w tym roku, miejsce szkolnej akademii z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zastąpił, związany tematycznie ze świętem, konkurs plastyczny pod hasłem „Konstytucja 3 Maja. Namalowana historia Polski”. Głównym celem konkursu było zarówno podtrzymywanie i upowszechnianie wiedzy na temat znaczących dla naszego kraju postaci i wydarzeń historycznych jak również rozwijanie twórczej aktywności plastycznej. Na konkurs wpłynęły 22 prace, wykonane zarówno przez całe zespoły klasowe, grupy uczniów oraz pojedyncze osoby z klas IV- VIII.

            Biorąc pod uwagę zgodność z tematem, estetykę wykonania pracy, oryginalność  i pomysłowość, komisja w składzie: pani Krystyna Wnęk Majewska, pan Leszek Bielewicz  i pani Małgorzata Klimek oceniła prace i wyłoniła laureatów:

            I miejsce –klasa IVa

            II miejsce –Maja Obrał, Marta Zelek, Justyna Paruch, Małgorzata Fortuna –klasa 6a

            III miejsce – Kalina Trojan, Wiktoria Stokłosa – klasa Va

            wyróżnienie – Magadalena Bodzioch i Magdalena Mucha – klasa VIII b

            wyróżnienie –Marcin Fortuna, Oliwier Janicki, Aleksander Zawadzki, Lena Sułek – klasa IVd

            wyróżnienie – Oliwia Bienias, Artur Banaś, Hubert Tomaszewski-klasa VII b

                                                                                                                                  Małgorzata Klimek

          • Lekcja historii

            „Ludzie żyją, dopóki są pamiętani”

            09.05.2024 r. uczniowie klasy 7b SP w Nowym Wiśniczu wzięli udział w lekcji historii przeprowadzonej na wojskowym cmentarzu nr 308 w Muchówce przez panią Magdalenę Jarmułę.

            Uczniowie  poznali nie tylko  historię cmentarza związaną z przeprowadzoną w dniach 21-27 listopada i 5-15 grudnia 1914 roku  operacją limanowsko-łapanowską, w czasie której zginęli, a następnie zostali pochowani żołnierze armii rosyjskiejniemieckiej i austro-węgierskiej. Dowiedzieli się również, że ponieważ w prowadzonych walkach zginęło wielu żołnierzy, dlatego w okolicy znajduje się kilka podobnych cmentarzy wojennych.

            Na cmentarzu nr 308 w Muchówce pochowanych zostało 993 żołnierzy, w tym 290 żołnierzy znanych jest z nazwiska. Wyrazem szacunku dla pochowanych na cmentarzu było zapalenie przez uczniów zniczy oraz odmówienie modlitwy za zmarłych.

            Małgorzata Klimek

          • Wycieczka uczniów klas drugich do Krynicy i Kamiannej

            W czwartek 9 maja 2024 roku uczniowie klas drugich wraz z wychowawczyniami i dodatkowymi opiekunami udali się dwoma autokarami na wycieczkę turystyczno – krajoznawczą. Pierwszym etapem wycieczki była Krynica-Zdrój, gdzie w Pijalni Wód Mineralnych dzieci skosztowały wód leczniczych („Słotwinka” i „Zuber” nie smakowały), a następnie wyjechaliśmy kolejką linowo-szynową na Górę Parkową. Stamtąd podziwialiśmy piękne widoki Beskidu Sądeckiego i zeszliśmy pieszo do Krynicy. Pani przewodnik na bieżąco opowiadała nam różne ciekawostki, poznaliśmy postać Nikifora Krynickiego i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia przy jego pomniku. Potem nadeszła wyczekiwana chwila na zakup pamiątek z Krynicy i kiedy już wszyscy zaspokoili swoje potrzeby w tym względzie udaliśmy się naszymi autokarami do Kamiannej. Tam w pasiece poznawaliśmy życie i zwyczaje pszczół, oglądaliśmy wnętrze ula przez jego przeszkloną ścianę, słuchaliśmy historii kościółka pszczelarzy. W galerii św. Ambrożego widzieliśmy urządzenia służące do pozyskiwania miodu, a nawet był tam plaster z odbitą łapą niedźwiedzia. Następnie przy ognisku piekliśmy pyszne kiełbaski, z apetytem je konsumowaliśmy, zajadając na deser lodami i korzystając w międzyczasie z atrakcji dostępnych na placu zabaw. W końcu nadeszła pora powrotu do domu, więc udaliśmy się w drogę.

            Cali, zdrowi, pełni wrażeń i szczęśliwi wpadliśmy w ramiona stęsknionych rodziców. Ta wycieczka pozostanie na długo w naszej pamięci.

            Marta Bielewicz

          • OLCHAWA  -  ZMIANA ROZKŁADU JAZDY AUTOBUSU SZKOLNEGO

            W związku z zamknięciem drogi w Olchawie z powodu remontu w okresie

            od 13 do 24 maja 2024 r.

            ulega zmianie harmonogram dowozów w Olchawie.  

             

            Rozkład jazdy autobusu szkolnego dla uczniów wsiadających/wysiadających na ostatnim przystanku w Olchawie tj. przy skrzyżowaniu na Królówkę:

            Dowóz do szkoły - godz. 7.40 (kurs łączony z Miejskimi Polami)

            Odwóz ze szkoły - godz. 12.50 i 14.15 (kurs łączony w Miejskimi Polami)

             

            Rozkład jazdy autobusu szkolnego dla uczniów wsiadających/wysiadających na pozostałych przystankach w Olchawie pozostaje bez zmian, z tym że ostatni przystanek będzie koło kapliczki.  

          • Kiermasz Caritas

            „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”

            /Albert Schweitzer/

            W dniu 28 kwietnia br. z inicjatywy Szkolnego Koła Caritas, Kręgów Domowego Kościoła i Akcji Katolickiej odbył się kiermasz, z którego dochód zostanie przeznaczony na dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych i feryjnych dla dzieci i młodzieży zaangażowanych w grupach parafialnych. Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji kiermaszu. Szczególne podziękowania kierujemy do osób, które przyniosły upieczone przez siebie przepyszne ciasta i ciasteczka oraz młodzieży należącej do Szkolnego Koła Caritas.

            Opiekunowie SKC
            Ks. Mariusz Żurek, Dorota Mikulska

          • Majowe święta

            W dniu 26 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia dla uczniów klas 0-3 z okazji świąt majowych. Przygotowali ją uczniowie klas drugich według scenariusza i pod kierunkiem wychowawczyń: p. Ewy Mazanek, p. Beaty Filipczyk i p. Marty Bielewicz. Przygotowany program artystyczny przybliżył dzieciom znaczenie tych ważnych dni dla obywateli naszego kraju i ukazał tło historyczne wydarzeń z 3 Maja 1791 roku. Przy wykorzystaniu wierszy i piosenek o zabarwieniu patriotycznym uczniowie wyrazili swą miłość i przywiązanie do Ojczyzny i symboli narodowych. Wisienką na torcie akademii był piękny taniec w wykonaniu dziewczynek z klasy 2c przygotowanych przez p. Beatę Filipczyk.

            Widzowie również podkreślili podniosły charakter uroczystości swoim zachowaniem, galowym strojem, włączaniem się w śpiew oraz biało-czerwonymi kotylionami i chorągiewkami.

            Tekst: Marta Bielewicz
            Zdjęcia: Małgorzata Wiśniewska-Rogala, Aneta Klimek

          • Złote Pióro

            Litera wcale nie jest, jak tuszy niektóry,
            Czymś dowolnym, co nie ma swej architektury,
            Ani uzasadnionym na pierwiastku wiecznym;
            Stara, jak słowo, ona czyni je statecznym.  
            /Cyprian Kamil Norwid Rzecz o wolności słowa /

            XXIII Małopolski Konkurs Kaligraficzny
            „O Złote Pióro”
            ETAP I

             

            Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I etapie XXIII Małopolskiego Konkursu Kaligraficznego „O Złote Pióro”. Zgodnie z kryteriami zawartymi w regulaminie,  komisja wybrała 5 prac, które zostały zgłoszone do Komisji Konkursowej.

            Jury w składzie:
            p. Małgorzata Klimek – przewodnicząca
            p. Krystyna Wnęk – Majewska
            p. Monika Wyrwa
            wytypowało rękopisy następujących uczniów:

            Aleksandra Drąg, kl. 5a
            Kalina Trojan, kl. 5a
            Małgorzata Fortuna, kl. 6a
            Julia Zgłobicka, kl. 6c
            Patrycja Ferenc, kl. 7b.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesÓW!!!

            Lista laureatów I etapu zostanie umieszczona na stronie internetowej https://spszkolarajbrot.edupage.org/

            Monika Wyrwa
             


             

          • „Tak daleko – tak blisko”, polsko – niemiecka wymiana młodzieży, 20 – 27 kwietnia 2024r.

            Uczniowie będą wspólnie realizować projekt  „Tak daleko – tak blisko”. Projekt merytorycznie i finansowo wspiera Polsko  - Niemiecka  Współpraca Młodzieży, a koordynują:

            • ze strony polskiej pani Reanata Seredyńska i pani Jolanta Florka
            • ze strony niemieckiej pani Eva Rauh, pani Petra Kreuzer oraz pan Christian Rauh

            Uczniowie, rodzice i nauczycie z naszej szkoły  powitali w sobotę wieczorem uczniów i nauczycieli z partnerskiej szkoły w Eschenbach w Bawarii.

             

            Renata Seredyńska

            Jolanta Florka

            Małgorzata Korta

             

            21 kwietnia /niedziela/ - dzień w rodzinach. Uczniowie wraz z rodzinami spędzili miło czas na różnych formach aktywności.

            22 kwietnia /poniedziałek/  - uczniowie wzięli udział w zajęciach integracyjno - językowych w szkole. Spotkali się w ratuszu z sekretarzem gminy, panią Reginą Wielgus. Zwiedzanie miasta odbyło się w formie gry miejskiej. Uczniowie w grupach zbierali informacje na temat historii i zabytków Nowego Wiśnicza.  Wieczór, zorganizowany przez rodziców, spędzili na kręgielni w Brzesku.

            23 kwietnia /wtorek/ - uczniowie spędzili czas w Wiśnicko - Lipnickim Parku Krajobrazowym. Gry i zabawy przygotowali harcerze ZHP Hufiec Bochnia, Szczep "Gniazdo". Po zajęciach terenowych rodzice zaprosili wszystkich na wspólne spotkanie przy ognisku w świetlicy w Leksandrowej.

            24 kwietnia /środa/ - wyjazd do Krakowa - partnerskiego miasta Norymbergi

            25 kwietnia /czwartek/ - Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

          • MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACJI SZKOLNEJ – ERASMUS +

            Szkoła Podstawowa im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu została beneficjentem Programu ERASMUS+, w ramach którego nauczyciele naszej szkoły w latach 2023 – 2024 uczestniczą w projekcie „Mobilność kadry edukacji szkolnej”. Projekt jest realizowany przez FRSE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

            Sukcesem dla nas jest to, że złożony wniosek uzyskał wysoką ocenę oraz dofinansowanie w wysokości 35 754 euro.

            Głównym celem projektu jest poprawa jakości pracy szkoły poprzez udział jej pracowników w mobilnościach zagranicznych takich jak job shadowing oraz kurs językowo – metodyczny, w trakcie których podnoszą oni własne kompetencje zawodowe, umiejętności językowe oraz w zakresie ICT. Dzięki obserwacji pracy innych szkół, rozmów z dyrekcją, nauczycielami, uczniami będzie możliwe wzbogacenie warsztatu pracy o nowe metody nauczania, wdrożenie poznanych „dobrych praktyk”. Pragniemy nawiązać kontakty z zagranicznymi partnerami i promować naszą szkołę na arenie międzynarodowej.

            W ramach projektu zaplanowane zostały dwie mobilności zagraniczne: do Grecji i do Hiszpanii.

            Liczymy na to, że zdobyta wiedza i umiejętności oraz praktyka, będą doskonałym narzędziem do pracy z dziećmi, promocji szkoły oraz dzielenia się przykładami dobrych praktyk z innymi.

            Aneta Grześkiewicz

            Małgorzata Korta

          • Gminny Konkurs Literacki „Mój wolny czas z rodziną”

            Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu wraz z  Miejską Biblioteką Publiczną im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu zorganizowały i przeprowadziły Gminny Konkurs Literacki „Mój wolny czas z rodziną”. 19 kwietnia 2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej nastąpiło rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania tematem rodziny, wspieranie jej pozytywnego obrazu, pielęgnowanie wartości rodzinnych oraz rozwijanie wyobraźni i zainteresowań literackich. Zadaniem uczestników było napisanie opowiadania na temat czasu wolnego spędzanego z rodziną. Konkurs podzielony był na 2 kategorie wiekowe: dla uczniów klas 4-6 i 7-8, odbywał się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Postaw na rodzinę”.

            Jury w składzie: przewodnicząca - p. Zofia Gołębiowska -Tabaszewska, członkowie: p. Barbara Wiśniewska i  p. Monika Wyrwa) oceniła prace według następujących kryteriów:

            - poprawność stylistyczna i językowa

            - poziom literacki pracy;

            - samodzielność i oryginalność;

            - ogólna estetyka pracy.

             

            Komisja wnikliwie zapoznała się z opowiadaniami  uczestników i wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach wiekowych:

             

            Klasy 4-6

            I miejsce – Małgorzata Wieciech (SP Nowy Wiśnicz)

            II miejsce – Magdalena Adamczyk (SP Nowy Wiśnicz)

            III miejsce – Zofia Nowak (SP Stary Wiśnicz)

            III miejsce – Dominika Warzyńska (SP Nowy Wiśnicz)

            Wyróżnienie – Amelia Bakalarz (SP Muchówka)

             

            Klasy 7-8

            I miejsce – Gabriela Czesak (SP Nowy Wiśnicz)

            II miejsce – Natan Pietras (SP Nowy Wiśnicz)

            III miejsce – Grzegorz Zapiór (SP Nowy Wiśnicz)

            Wyróżnienie – Natalia Bienias (SP Muchówka)

             

            Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki a laureaci dodatkowo nagrody książkowe. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy kolejnych sukcesów.

            Maria Kokoszka
            Monika Wyrwa

          • Warsztaty chemiczne

            W czwartek 18 kwietnia uczniowie klas trzecich naszej szkoły uczestniczyli w chemicznych warsztatach naukowych. Podczas zajęć uczniowie zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, ubrani w fartuchy laboratoryjne oraz okulary ochronne, pod czujnym okiem prowadzących, samodzielnie przeprowadzali eksperymenty i doświadczenia naukowe. Były to między innymi wybuchy, suchy lód, wulkany, magiczne eliksiry, dym, ogień na ręce oraz różne niespodzianki chemiczne.

            Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i zainteresowaniem brali aktywny udział w warsztatach a niezwykły świat chemicznych doświadczeń na pewno na długo zostanie w ich pamięci.

            Aneta Klimek

          • „NAKRĘCAMY FILIPKA CHODZENIE”

            Nasza szkoła  przystąpiła do akcji pomocy Filipkowi Taborowi dla, którego zbieramy plastikowe nakrętki, dzięki którym wspomagamy jego rehabilitacj ęi leczenie. Przypominamy, że akcja zbiórka plastikowych zakrętek - pomagamy nie tylko przyrodzie trwa nadal i zachęcamy do udziału w zbiórce - zbieranie nakrętek to niewielki wysiłek, który pomaga Filipkowi w dążeniu do sprawności.

            Beata Wojtoń

            Filipek to pogodny i bystry dziesięciolatek. Niestety, jego codzienność to nieustanna walka o zdrowie i sprawność. Komplikacje przy porodzie doprowadziły do Mózgowego Porażenia Dziecięcego i Padaczki. Mimo, że po urodzeniu dawano mu tylko 1% szans na przeżycie, dziś dzielnie walczy o samodzielne kroki, wyraźną mowę, lepszą motorykę i o to, aby nie czuł się gorszy od swoich rówieśników.

            Dzięki Państwa pomocy możemy sfinansować leczenie, turnusy, sprzęt ortopedyczny i rehabilitację naszego synka.”

            Agata i Marek Tabor z Filipkiem

          • XX Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej Lingua et musica

            15 kwietnia 2024 roku odbyła się XX jubileuszowa edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej „Lingua et musica” organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu oraz Miejski Ośrodek Kultury. Przesłuchania konkursowe miały miejsce w sali widowiskowej MOK, dokąd przybyli uczestnicy z 16 szkół powiatu bocheńskiego – 9 zespołów i 12 solistów. W tym roku wykonawcy prezentowali utwory w języku angielskim oraz francuskim. Swoją obecnością uświetnili nasz konkurs zaproszeni goście: Burmistrz Nowego Wiśnicza - Małgorzata Więckowska, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu – Leszek Marszałek, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu – Małgorzata Korta oraz inicjatorki i organizatorki pierwszych edycji konkursu – pani Bożena Głąb i pani Ewa Grela.

            Jury w składzie: przewodnicząca - pani Agnieszka Vitek - nauczycielka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni, pani Anna Chrzan – nauczycielka języka angielskiego oraz Dyrektor Szkoły Językowej My Lingo, pani Anna Czaja - nauczycielka języka niemieckiego w I LO w Bochni, przyznało następujące nagrody:

             

            W kategorii solista:

            1. miejsce: Milena Duś - Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi w Żegocinie
            2. miejsce: Joanna Latocha – Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzezawie
            3. miejsce: Aleksandra Talaga - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mikluszowicach

            Wyróżnienie:

            Aleksandra Kobyłecka – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego  w Dąbrówce.

            W kategorii zespół:

            1. miejsce: Patrycja Dudzic, Łucja Jurczyk, Magdalena Piechnik i Nadia Warkocz - Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi w Żegocinie
            2. miejsce: Natalia Bieniek i Konrad Bieniek – Publiczna Szkoła Podstawowa w Rajbrocie
            3. miejsce: Emilia Bogoń i Julia Wyczesany – Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni

            Wyróżnienie:

            Anna Janusz, Zuzanna Pasiut i Inga Świerblewska – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mikluszowicach.

            Nagroda publiczności:

            Konrad Florek – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej           

             

            Fundatorami nagród w tegorocznym konkursie byli organizatorzy z ramienia Szkoły Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu, Rada Rodziców oraz Starostwo Powiatowe w Bochni, które objęło tegoroczny jubileuszowy konkurs Honorowym Patronatem. Ponadto organizację konkursu objęła wsparciem Gmina Nowy Wiśnicz, za co szczególne podziękowania kierujemy do Burmistrza Nowego Wiśnicza pani Małgorzaty Więckowskiej.

            Rangę konkursu podnosi również fakt, że znajduje się on w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty i może być wymieniony na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz uwzględniony w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych.

            Gratulujemy zwycięzcom, życzymy dalszych sukcesów oraz zachęcamy do ciągłego rozwijania zainteresowań i umiejętności językowo - muzycznych.

                                                                                  

                                                                                                 Dorota Klimek

                                                                                                 Karina Grandys

                                                                                                 Joanna Irzykowska

          • Sing a Song

            Dnia 10 kwietnia 2024 roku pięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej "Sing a Song", który odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajbrocie. Reprezentowali nas następujący uczniowie, którzy wystąpili jako soliści:

            Julia Musiał i Mikołaj Barnaś z klasy 4A, Anna Hełmecka z klasy 5C, Patrycja Ferenc z klasy 7B oraz Aleksandra Bukowiec z klasy 7D.

            Ogółem w konkursie w Rajbrocie uczestniczyło 21 wykonawców z klas 4-8 z takich miejscowości jak: Muchówka, Bytomsko, Stary Wiśnicz, Rajbrot, Nowy Wiśnicz i Bochnia, a jury, w skład którego wchodził nauczyciel muzyki i dwóch nauczycieli języka angielskiego, oceniało wykonawców zarówno według kryteriów językowych, takich jak: poziom słownictwa, wymowa i świadoma interpretacja słów piosenki oraz muzycznych – walory głosowe, muzykalność, osobowość sceniczna uczestnika i ogólny wyraz artystyczny.

            Mimo, że uczniom naszej szkoły nie udało się zająć miejsc na podium, zaprezentowali wysoki poziom językowy i wokalny i godnie reprezentowali naszą szkołę. Życzymy im wytrwałości w dalszym doskonaleniu swoich umiejętności i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

            Dorota Klimek

          • Pierwszaki na zamku

            W dniu 25 marca uczniowie klasy 1a zostali zaproszeni na warsztaty sarmackie i kulinarne do wiśnickiego zamku.

            W czasie warsztatów sarmackich zapoznali się z elementami rycerskiego uzbrojenia, królewskimi insygniami oraz zasadami tworzenia herbu. Uczniowie mogli samodzielnie zaprojektować i wykonać własny herb oraz koronę. Kolejnym elementem warsztatów było przebranie się w  dawne stroje ; króla, królowej , księżniczki, damy dworu lub rycerza. W tych strojach dzieci uczyły  się kroków tańca dworskiego, a następnie wspólnie zatańczyły  poloneza.

            Warsztaty kulinarne wprowadziły uczestników w świat XVII-wiecznych zwyczajów kulinarnych, sposobów zdobywania i przechowywania żywności i przypraw oraz przygotowywania różnorakich potraw. Dzieci mogły własnoręcznie przygotować podpłomyki, a następnie stworzyć pizzę z wybranymi dodatkami. Każdy uczestnik warsztatów miał swoje stanowisko pracy oraz niezbędne akcesoria (wałek, foremkę, fartuszek , czapkę kucharską). Gdy pizza trafiła do pieca, pierwszaki komponowały swoje smakowe herbatki m.in. z płatków róży, pomarańczy, mięty, hibiskusa, brzoskwini , a nawet z liofilizowanych owoców malin. Herbatki zostały zapakowane do torebek i były gotowe do zaparzenia w domu. Ostatnim etapem warsztatów była konsumpcja pizzy w zamkowej restauracji  „Figatella” . Była to niebiańska uczta!!!

            Uczniowie byli zachwyceni warsztatami, które dostarczyły im ciekawych doświadczeń i wspaniałych wrażeń. Samodzielnie wykonywane prace dały im ogromną satysfakcję i radość. Gorąco polecam i zachęcam do uczestnictwa w nich.

            Składam serdeczne podziękowanie Pani Paulinie Wiśniewskiej - Mochel za umożliwienie nam udziału w warsztatach.

             

             

            Małgorzata Wiśniewska - Rogala

          • Konkurs Wielkanocny rozstrzygnięty

            Kolorowe, pomysłowe, starannie wykonane - takie były ozdoby wielkanocne wykonane przez uczniów naszej szkoły na XXVIII Gminny Konkurs Plastyki Obrzędowej Świąt Wielkanocnych.

            Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom odbyło się 21 marca 2024 r. w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu.

            Prace zachwycały kreatywnością oraz niewątpliwie talentem ich twórców. Powstało wiele pięknych, kolorowych palm, pisanek i stroików. Jurorzy mieli więc trudne zadanie, by wyłonić najpiękniejsze wielkanocne dzieła. Oceniano m.in. pomysłowość oraz dobór materiałów związanych z wielkanocną symboliką. Każda praca była niepowtarzalna. Widać, że ,,wyobraźnia twórców nie zna granic”. Szczególnym uznaniem cieszyły się pisanki zdobione w starej, zapomnianej technice batiku świecowego, ale też współczesne - malowane tuszami alkoholowymi.

            Nasze stoisko zdobyło I miejsce za aranżację.

            Indywidualne nagrody otrzymali:

            Kinga Dyndor kl.3a

            Bartłomiej Batko kl.4b

            Wiktoria Stokłosa kl.5a

            Antonina Wzorek kl.5a

            Batko Artur kl.7d

            Lena Kurzywilk kl.7b

            Gabriela Gruca  kl.7b

             

             

            Gratulujemy laureatom konkursu!

             

            Krystyna Wnęk - Majewska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
      • 146128788
      • ul. Szkolna1 32-720 Nowy Wiśnicz 32-720 Nowy Wiśnicz Poland
    • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej